Stressiz Ve Mutlu Bir Yaşamın Bağışıklık Sistemimize 7 Olumlu Etkisi

Stressiz Ve Mutlu Bir Yaşamın Bağışıklık Sistemimize 7 Olumlu Etkisi

Mutluluk birçok olumlu duygu deneyimini tanımlayan geniş bir kavramdır. Bilimsel araştırmalar mutlu bir yaşamın kişiye sadece iyi hissettirmediğini; bunun yanında bir de sayısız potansiyel sağlık faydası getirdiğini söylüyor. Bu bilgi bir kenara dursun; stres dolu bir yaşamın hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımıza birçok olumsuz etkisi olduğu da bugün kabul gören bir gerçek.

Mutluluk birçok olumlu duygu deneyimini tanımlayan geniş bir kavramdır. Bilimsel araştırmalar mutlu bir yaşamın kişiye sadece iyi hissettirmediğini; bunun yanında bir de sayısız potansiyel sağlık faydası getirdiğini söylüyor. Bu bilgi bir kenara dursun; stres dolu bir yaşamın hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımıza birçok olumsuz etkisi olduğu da bugün kabul gören bir gerçek. Yani stresli ve mutsuz bir yaşam aslında size sandığınızdan daha fazla zarar verebilir! Peki ya tam tersi olursa? İşte stressiz ve mutlu bir yaşamın bağışıklık sistemimize 7 olumlu etkisi.

 

1. Stressiz ve mutlu bir yaşam, bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olur

Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak, genel sağlık için oldukça önemlidir. Çünkü bağışıklık sistemimiz vücudumuzun hastalıklara karşı kendini savunma mekanizmasıdır. Bilimsel çalışmalar, mutlu bir yaşam sürmenin bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olabileceğini söylemektedir. Buna göre stressiz ve mutlu bir yaşam süren kişilerin; diğerlerine göre soğuk algınlığı ve göğüs enfeksiyonu gibi problemlere yakalanma riskleri daha az olabilir. Ayrıca; mutlu bir yaşam süren kişilerin, bağışıklık sistemini güçlendirecek sağlıklı davranışları gösterme eğilimi daha fazladır. Bu da bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sebep olacaktır.

 

2. Kansere yakalanma riskinizi azaltır

Birçok uzman ve araştırma, çağımızın hastalığı kansere yakalanmamızda stresli ve mutsuz bir yaşamın etkisi olabileceğini söylemektedir. Kanser hücreleri ile normal hücrelerin arasında önemli farklılıklar bulunur. Bunlardan en önemlisi, kanser hücrelerinin duvarlarının daha kalın ve yüksek bir enerjiye sahip olmasıdır. Araştırmalar stresin normal hücrelerin enerjisini arttırarak kanserli hücrelere benzer bir özellik kazanmasına neden olduğunu göstermektedir. Bu bilgiler ışığında stres dolu bir yaşamın bağışıklık sistemini çökerterek kansere zemin hazırladığı söylenebilir. Dolayısıyla stresten uzak ve mutlu bir yaşamınız varsa hücreleriniz zarar görmeyecek ve kansere yakalanma riskiniz daha az olacaktır.

 

3. Hastalık yapıcı çevresel faktörlere karşı dayanıklılığınızı arttırır

Stressiz ve mutlu bir yaşam süren kişiler, büyük ihtimalle sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olacaklardır. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi ise hastalık yapıcı çevresel faktörlere karşı daya dayanıklı olmak demektir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip kişiler kolay kolay hastalanmazlar. Oysa tam tersi söz konusu olduğunda, hafif mikrobik hastalıklar bile ölümle sonuçlanabilmektedir.

 

4. Hastalıklara karşı iyileşme sürenizi kısaltır

Stressiz ve mutlu bir yaşam sürmek, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin en etkili yollarındandır. Bu tarz bir yaşam anlayışına sahip kişiler güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olacakları için hastalıklara karşı iyileşme süreleri de daha hızlı olacaktır. Oysa bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşme süreleri bile 1-2 haftayı bulabilmektedir.

 

5. Daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir

Stressiz ve mutlu bir yaşam, sağlıklı bir bağışıklık sistemine ve dolayısıyla da sağlıklı bir bedene sahip olmanıza yardımcı olur. Araştırmalar mutlu insanların sigarayı bırakma, fiziksel aktiviteyle uğraşma, iyi uyku alışkanlığı gibi hayatta kalmayı arttıran yararlı davranışlar sergilemeye daha yatkın olduklarını göstermektedir. Tüm bunlar ise daha uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.

 

6. Acı ve ağrı algınızı azaltabilir

Ağrılı ve sert eklemlere neden olan artrit hastalığına karşı, stressiz ve mutlu bir yaşamın hastalıktan kaynaklanan ağrı ve sertliği azaltabileceğini gözlemleyen bir dizi araştırma vardır. Buna göre mutlu olmak bu hastalığa sahip kişilerin ağrılarını azaltabilir ve fiziksel işlevlerini arttırabilir. Bunun yanı sıra araştırmacılar, mutlu insanların ağrı derecelendirmelerinin daha düşük olabileceğini ileri sürmektedirler.

 

7. Sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik eder

Stressiz ve mutlu bir yaşam süren kişiler, başta bağışıklık sistemi sağlığı olmak üzere genel sağlık için çok önemli olan yaşam alışkanlıklarını göstermeye daha yatkın olurlar. Mutlu insanlar daha fazla meyve, sebze tüketir ve daha sağlıklı yaşarlar. Bu da yukarıda saydığımız tüm olumlu durumların ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

Önerilen Yazılar