Tatil Sonrası Işe Odaklanmada Sorun Yaşayanların Alması Gereken 7 Önlem

Tatil Sonrası Işe Odaklanmada Sorun Yaşayanların Alması Gereken 7 Önlem

Yoğun geçen çalışma günlerinin ardından gelmesi beklenen tatil, çalışan her insanın iple çektiği bir dönemdir.

Ancak tatil sonrası gerçek hayata dönmek, bunun kadar heyecanlı ve mutlu olmayabilir. Uzun süre sonra tatil yaparak iş rutininin dışına çıkan çalışanlar, tatil sonrası işe odaklanmada ciddi şekilde zorluk çekebilirler. Kabul edelim ki yeniden yoğun iş temposuna alışmak zaman alacaktır. Üstelik bu zaman ne kadar uzarsa kişinin motivasyonu da o kadar azalır. Tatil sonrası sendromu, tatilde biriktirilen enerjinin hızlıca yok olmasına neden olabilir. Peki, bu sendromdan nasıl kurtulacağız? İşte tatil sonrası işe odaklanmada sorun yaşayanların alması gereken önlemler!

 

1. Tatilden en az iki gün önce dönün

Bazı insanlar tatillerini, işe başlayacakları son ana kadar sürdürmek isterler. Ancak bu, tatil sonrası sendromunu arttıran bir durumdur. Bunun yerine tatil dönüşünü, işe başlama tarihinden en az 2 gün öncesine ayarlamak adaptasyon sorununu en aza indirgeyebilir. Bu sayede işe gitmediğiniz 2 gün süresince şehir yaşamına ve günlük aktivitelerinize alışmış, kendinize zaman tanımış olursunuz.

 

2. Tatil sonrası yapılacak işleri, önceden planlayın

Eğer yukarıdaki maddeyi uyguladıysanız işlerinizi planlamak için de vaktiniz var demektir. Eğer tatil dönüşü yapacağınız işleri planlarsanız hem panik olmaz hem de işlerin arasında kaybolmazsınız. Ayrıca planlarınız konusunda son derece esnek davranmalısınız. Önemli işleri ve görüşmeleri zamana yaymalı, döner dönmez tüm işleri aynı anda yapmaya çalışmamalısınız.

 

3. Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapmak mutlu hissetmemiz için gerekli olan serotonin, endorfin gibi hormonların salınımını arttırır. Eğer siz de tatilde yaşadığınız mutluluk ve huzuru sürdürmek istiyorsanız düzenli egzersiz yapmaya başlayabilir veya egzersize devam edebilirsiniz.

 

4. Keyif aldığınız aktivitelere katılın

Tatil sonrası iş rutinine dönme fikri her insanın canını sıkabilir. Oysa yaşamınızı böyle bir rutine sokmak zorunda değilsinizdir. İşe odaklanma problemini ortadan kaldırmak için tatilden sonra günlük yaşamınıza keyif aldığınız aktiviteleri de dahil edin. Bu türden etkinlikler, gerçek dünyaya yumuşak bir şekilde geçiş yapmanızı sağlar.

 

5. Kendinize zaman tanıyın

Tatil sonrası yaşadığınız tüm bu olumsuz duyguların son derece normal ve geçici olduğunu unutmayın. Hemen kendinizi ev işlerine ve iş temposunun yoğunluğuna kaptırmayın; işlerinizi yavaş yavaş ve planlı bir şekilde yapın. Bu süreci en kolay şekilde atlatmak için kendinize zaman tanıyın.

 

6. Beklentilerinizi azaltın

Tatil sonrası işe odaklanma sorunun temelinde, tatilin hep sürmesini istemek yatar. Oysa bu gerçek dışı bir düşüncedir. Dolayısıyla bu beklentinin azaltılması gerekmektedir. Bunun yerine tatildeki neşeli ve mutlu durumun sürdürülebilmesi için günlük yaşamdaki negatif durumları değiştirmek daha mantıklı olabilir. Bu sayede hayal edilen mutluluk hayatın her dönemine taşınabilir.

 

7. İşe gitmek için erken uyanın

İşe gitmek için erken uyanmak, kahvaltı etmeye, rahatlıkla hazırlanmaya olanak tanıyarak güne hazır bir şekilde başlamanızı sağlar. Ayrıca daha ilk günden işe geç kalma stresi de yaşamamış olursunuz. Bu nedenle işe odaklanma sorunu yaşamamak için güne erken başlayın, sağlıklı bir kahvaltı yapın ve tatil bitti deyip eve kapanmayın. Bunun bir süreç olduğunu ve geçeceğini unutmayın.

Önerilen Yazılar