Tüm Yönleriyle Hamile Yogası: Nedir, Nasıl Yapılır, Ne Zaman Başlanır?

Tüm Yönleriyle Hamile Yogası: Nedir, Nasıl Yapılır, Ne Zaman Başlanır?

Hamilelik süreci anne adaylarının vücutlarında birçok hormonal değişikliğin meydana geldiği bir süreçtir.

Hormonal değişiklikler ise anne adayında fiziksel ve ruhsal değişiklikleri doğurur. Bu doğrultuda annenin fiziki ve ruhsal değişimler ile mücadele etmesi için egzersiz ve meditasyon yapması oldukça önemlidir. Fakat burada egzersizin kontrollü olması; anne ve bebeğe uygun olması oldukça önemlidir. Son zamanlarda birçok kişi gebeliğin seyrine uygun olduğu için yoga yapmaktadır. Eğer siz de hamilelik sürecinde hamile yogası yapmak istiyor ve detaylarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 

Hamile yogası nedir?

''Prenatal yoga'' olarak da adlandırılan hamile yogası; anne adayının ruhsal ve fiziksel olarak anneliğe ve doğuma hazırlanmasıdır. Bu doğrultuda anne adayları hamile yogası çalışmalarından birçok fayda görmektedir. Yoga çalışmaları ile omurga desteklenmekte, beden doğuma ve sonrasına hazırlanmakta, gerginlikler hafifletilmekte ve hamilelik dönemi rahat geçirilmektedir.

 

Hamile yogası nasıl yapılır?

Hamilelikte yoga yapmak isteyen birçok kişi hamile yogası nasıl yapılır merak etmektedir. Her şeyden önce yogaya doktor onayıyla başlanmalıdır. Her anne adayının sağlık durumu hamilelik için uygun olmayabilir. Diğer bir yandan internet üzerinden videolar ile veya yazılı kaynaklar ile yoga yapmak doğru olmayabilir. Bu yüzden yoga derslerini internetten izlemek yerine, bir hamile yogası kursuna gitmek oldukça önemlidir. Çünkü birçok egzersiz ve meditasyon sisteminde olduğu gibi yogada da belli prensipler bulunmaktadır. Bilinçsiz bir şekilde yapılan yoga belli riskleri içinde barındırabilir. Hamile yogasında duvarda yarım ay pozu, bacaklarda duvarda pozu, tanrıça pozu, mutlu bebek pozu, destekleyici eğik açılı poz gibi anne adayına iyi gelen oldukça önemli pozlar vardır. Fakat burada önemli olan bu pozların doğru yapılmasıdır. Bir hamile yogası kursuna giderek bilinçli bir şekilde yoga yapılabilir.

 

Hamile yogasına ne zaman başlanır? Kaç gün yapılır?

Tekrardan hatırlatmak gerekirse; hamile yogasına başlamak için fiziksel ve ruhsal sağlık tam olmalıdır. Bu doğrultuda yogaya doktor onayıyla başlanmalıdır. Doktorlar annelerin hamile yogasına gebeliğin 12. haftasından itibaren başlayabileceklerini söylemektedir. Diğer bir yandan yoga uzmanları ve doktor hamile yogasının haftada en az iki ders yapılmasını önermektedir. Düzenli bir şekilde yoga yapmak yoganın tüm faydalarını hissetmek anlamını taşımaktadır.

 

Hamile yogasının faydaları nelerdir?

Hamile yogasının birden fazla faydası bulunmaktadır. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Nefes, kan basıncı ve kalp atışlarını düzenleyerek anne adayını ve bebeği sakinleştirir.
  • Annenin vücudunda olup bitenleri anlamasını sağlar.
  • Doğru nefes alınmaya başlandığı için kan hacmi ve oksijen artar; bu da dolaşımı hızlandırır.
  • Anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir.
  • Pelvis kaslarını, karnı, sırtı ve daha birçok kas grubunu güçlendirir.
  • Sezaryen doğum yapmak isteyen anneler için faydalıdır.
  • Ciğerlerin nefes kapasitesi artırır.

 

Hamile yogası kimler için zararlı olabilir?

Hekim bazı durumlarda anne adayına yogayı tamamen yasaklayabilir. Böyle durumlarda yogaya tamamen ara vermek oldukça önemlidir. Diğer bir yandan bazı durumlara özel olarak yapılmaması gereken hareketler vardır. Örneğin bebeğin son haftalarda doğum pozisyonuna yerleşmediği durumlar, eklemlerin iyice yumuşadığı son aylar ve bel, boyun vb. ağrılar bunlara örnektir. Burada yoga eğitmeninin ve doktorun gözlemi ve onayı oldukça önemlidir.

Not: Bu yazının bilgilendirme amaçlı olduğunu; hamile yogasına bir eğitmen eşliğinde, doktor onayıyla başlamayı ve devam ettirmeyi unutmayın.

Önerilen Yazılar