Yaz Aylarında Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek Için Ipuçları

Yaz Aylarında Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek Için Ipuçları

Yaz aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılabilir? İşte sağlıklı bir yaz geçirmek için uygulayabileceğiniz bazı ipuçları.

Yaz aylarında artan sıcaklıklar ve değişen yaşam alışkanlıkları nedeniyle bedenimiz hastalıklara karşı daha savunmasız bir hal alabilir. Bunun sebebi vücudumuzun değişen koşullara uyum sağlama çabasıdır. Bu nedenle tıpkı diğer mevsim geçişlerinde olduğu gibi yaz aylarında da bağışıklık sistemi sağlığını güçlendirmek ciddi önem kazanmaktadır. Bu sayede vücudun değişen mevsim koşulları ve yaşam alışkanlıklarına uyum sağlama süreci kolaylaşır, sonuçta sağlıklı bir yaz geçirilebilir. Peki yaz aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılabilir? İşte sağlıklı bir yaz geçirmek için uygulayabileceğiniz bazı ipuçları.

 

1. Bol su tüketin

Su, vücudumuzdaki tüm besinleri ve atıkları, kan ve lenf sıvıları yolu ile taşıyan bir çözücüdür. Günde en az 2- 2,5 litre su tüketmek, besinlerin hücrelerimize nüfuz etmesine, atıkların vücuttan atılmasına ve bizi hasta eden zararlı maddelerin etkisiz hale getirilmesine yardımcı olur. Su tüketimi sayesinde hücrelerimize yeterli oksijen ulaşır, bu da tüm sistemlerin eksiksiz bir şekilde çalışabilmesi demektir.

 

2. Kötü alışkanlıkları terk edin

Sigara, alkol, kafein gibi zararlı maddelerin fazla tüketimi bağışıklık sistemi sağlığını riske atabilir. Paketlenmiş, hazır gıdalar tüketmek de benzer etkiye sahiptir. Bu nedenle bu kötü alışkanlıklar; sağlıklı mevsim sebze ve meyvelerinin, bitki çaylarının tüketimi ile değiştirilmeli ve vücudun işleyişine destek olunmalıdır.

 

3. Mevsim sebze ve meyveleri tüketin

Sebze ve meyveler yardımıyla vücudumuzun ihtiyacı olan mineraller, vitaminler gibi yararlı maddeleri ediniriz. Bu nedenle bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için mevsim sebze, meyveleri tüketmek son derece önemlidir. Bu besinlerin içeriğinde yer alan vitaminler, vücut direncini arttırır ve sağlıklı bir yaz geçirmenize yardımcı olur.


4. Uyku düzeninizi koruyun

Düzensiz ve yetersiz uyuyan kişilerin vücut direnci zayıflamakta ve buna bağlı olarak hastalıklara yakalanması kolaylaşmaktadır. Uyku, vücudumuzdaki sistemlerin eksiksiz bir şekilde çalışabilmesi için olmazsa olmazdır. Uyku sırasında bizler için hayati önem taşıyan pek çok hormon salgılanır ve sistemler sorunsuz bir şekilde çalışabilir. Bu nedenle yaz aylarında da uyku düzenine yeteri kadar dikkat etmek gerekir.

 

5. Hastalıkların tedavisine önem verin

Mevcut hastalıklar ihmal edilerek tedavi edilmezse bağışıklık sistemini yoracak ve zorlayacaktır. Bu nedenle hastalıklar mutlaka tedavi edilmeli, kronik durumlar düzenli doktor kontrolleri ile kontrol altında tutulmalıdır.

 

6. Bitki çayları tüketin

Bitki çayları zengin özellikleri ile bağışıklık sistemi sağlığını destekleyebilirler. Örneğin yeşil çay, siyah çaya kıyasla son derece kuvvetli bir antioksidan etkiye sahiptir. Bu nedenle yaz aylarında soğuk bitki çayları tüketerek bağışıklık sistemi sağlığı desteklenebilir.

 

7. Gereksiz ilaç kullanımından kaçının

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonları tedavi ederler. Ancak gereksiz yere kullanılmaları, sağlığı tehlikeye atabilir. Bu nedenle yaz aylarında ortaya çıkan salgın hastalıklarda doktor önerisi olmadan ilaç kullanımına başvurulmamalıdır. Gereksiz antibiyotik kullanımının vücutta dirençli mikropların gelişimine neden olabileceği unutulmamalıdır.

 

8. Stresten uzak durun

Stresin bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkisi, birçok araştırmaya konu olmuştur. Bu nedenle genel sağlığımızı desteklemek için stresten olabildiğince uzak durmak, rahatlatıcı aktivitelere zaman ayırmak ve stresle başa çıkmayı öğrenmek gerekmektedir.

Önerilen Yazılar