Yaz Tatilinde Denize Ve Havuza Gireceklerin Dikkat Etmesi Gereken 7 Durum

Yaz Tatilinde Denize Ve Havuza Gireceklerin Dikkat Etmesi Gereken 7 Durum

Beklenen yaz geldi! Havaların yeterince ısınması ve bayram tatilinin uzatılmasıyla; artık deniz, kum, güneş zamanı!

Sıcak havalarda serinlemenin ve keyifli vakit geçirmenin en güzel yolu deniz ve havuza girmek olsa da sağlıklı bir tatil için bazı noktalarda dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü tatil yerlerinin oldukça kalabalık olduğu bu zamanlarda, serinlemek için girmeye can attığımız deniz ve havuzlar, gereken tedbirler alınmadığı takdirde sağlığımızı tehdit edebiliyor. Peki deniz ve havuza girerken nelere dikkat etmeli? İşte yaz tatilinde denize ve havuza gireceklerin dikkat etmesi gereken 7 önemli durum.

 

1. Olası kramplar

Yüzerken kramp girmesi, pek çok kişinin sıkça yaşadığı bir durumdur. Kramplar bazen yüzme sırasında bizler için hayati tehdit oluşturabilirler. Bu nedenle, bu durumu önlemek için denize veya havuza girmeden önce ısınma hareketleri yapmak son derece faydalı olabilir. Sadece 5 dakikanızı ısınmaya ayırarak siz de güvenli bir şekilde yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

 

2. Kalp sağlığı

Denize veya havuza dolu bir mideyle girmemek gerekir. Çünkü dolu bir mide ile yüzerken kalbinizi zorlayabilir, kalp sağlığınızı riske atabilirsiniz. Bu nedenle yüzmeden en az 45 dakika önce yemek yeme işine son vermeli; mideniz tam dolu değilken denize / havuza girmelisiniz. Tok karnına yüzmek tüm bunların yanı sıra daha çabuk yorulmanıza da neden olacaktır.

 

3. Cilt ve saç sağlığı

Deniz ve havuz suyu, bazı cilt ve saç tiplerine iyi gelmez. Özellikle kuru ciltler, güneş ve deniz / havuz suyunun etkisiyle daha fazla kuruyabilir. Bu nedenle yaz tatilinde gerek koruyucu güneş kremleri gerekse cilt tipinize uygun bakım ürünleri ile cildinize; ayrıca saçlarınıza iyi bakmanız gerekir.

 

4. Deniz veya havuzun hijyeni

Deniz ve havuz konusunda belki de en fazla dikkat edilmesi gereken şey hijyendir. Viral enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları, bakteriyel enfeksiyonlar temiz olmayan deniz ve havuzlarda kolaylıkla bulaşabilirler. Bu nedenle temizliğinden şüphe duyulan deniz ve havuzlardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

 

5. Islak mayo

Deniz ve havuzdan çıktıktan sonra ıslak mayo, ıslak bikini ile durulması mantar oluşumuna davetiye çıkarabilir. Bu nedenle deniz/ havuzdan çıktıktan sonra duş alınmalı, ardından da kuru ve temiz giysiler giyilmelidir. 

 

6. Zararlı güneş ışınları

Yaz tatilinde birçok kişi güneşten tam anlamıyla faydalanabilmek için uzun süreler güneşlenmek veya denizde kalmak isteyebilir. Oysa güneşin dik açıyla geldiği saatler, başta cilt sağlığı olmak üzere genel sağlık açısından son derece risklidir. Bu nedenle denize ve havuza girerken suda çıkmayan güneş kremleri tercih edilmeli, gerekiyorsa şapka ile denizde vakit geçirilmelidir. Aksi takdirde güneş çarpması gibi istenmeyen sağlık problemleri ortaya çıkabilir. 

 

7. Göz sağlığı

Yaz tatilinde deniz ve havuzda vakit geçirirken göz sağlığı konusunda da dikkatli olmak gerekmektedir. Deniz veya havuzun içinde gözleri açık tutmak zaman zaman gözlerin mikrop kapmasına ve zarar görmesine neden olabilir. Sonuç olarak deniz ve havuzlar pek çok kişinin aynı anda girdiği kalabalık ortamlardır. Bu nedenle göz sağlığını korumak için deniz/ havuz gözlüğü olmadan suyun altında gözleri açık tutmamak gerekir.

Önerilen Yazılar